SN0NONE, SN0NTWO,SN0RKD, SN0ENI,SN0OSB,SN0AP,SB0BP -Akcja Dyplomowa „Wojskowy Sprzęt Łączności „ zorganizowana przez OLD TIMER CLUB  SP przy udziale Polskiego Związku Krótkofalowców oraz Ligi Obrony Kraju, zakończona.  Udział w Akcji wzięło udział ponad 8700 stacji z kraju i zagranicy. Dodatkowo stacje , które spełniły warunki i uzyskując przynajmniej 6 dyplomów otrzymują dyplom  „Wojskowy Sprzęt Łączności” . Stacje z poza SP mogą ubiegać się o dyplom za nawiązanie przynajmniej jednej łączności ze stacjami organizatora. Dla stacji z poza SP dyplom wydawany jest w języku angielskim. Wszystkie  Dyplomy są dostępne do samodzielnego pobrania na stronie  https://logsp.pzk.org.pl/index.php?page=award.html&id=10  w formacie pdf.  Organizatorzy dziękują za udział w akcji.

 

SN0NONE jest znakiem okolicznościowym klubu SP3KQV w związku z Akcją Dyplomową „Wojskowy Sprzęt Łączności”.

Stacja klubowa będzie pracowała spod znaku okolicznościowego od 1.09.2017 do 30.09.2017.


REGULAMIN

Akcji Dyplomowej „Wojskowy Sprzęt Łączności”

     Akcja Dyplomowa „Wojskowy Sprzęt Łączności” jest lekcją historii o zapomnianym, dawnym sprzęcie łączności, zwłaszcza o pierwszych polskich, wojskowych radiostacjach okresu międzywojennego oraz oddaniem hołdu ich konstruktorom i żołnierzom, którzy z nich korzystali podczas II wojny światowej. Ze względu na decydujące znaczenie dla przebiegu tej wojny, czcimy też ogromny dorobek polskich kryptologów, stąd nawiązanie do maszyny szyfrującej „Enigma”.

     Wydawcą dyplomów jest SP OTC pod patronatem Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców przy współudziale Wydziału Łączności ZG LOK.

     Akcja polega na nawiązaniu łączności z następującymi stacjami okolicznościowymi w okresie od 01.09.2017 do 06.10.2017 (78 rocznicy wybuchu wojny do ostatniej bitwy Wojska Polskiego w 1939 r. pod Kockiem):

    • SN0NONE (SP3KQV - Radiostacja N1 - bitwa nad Bzurą),

    • SN0NTWO (SP3LD - Radiostacja N2 - obrona Helu),

    • SN0RKD (SP5WWL - Radiostacja RKD - obrona Warszawy),

    • SN0AP (SP8ZBX - Radiostacja AP - bitwa pod Mokrą),

    • SN0BP (SP2PMW - Radiostacja BP - obrona Westerplatte),

    • SN0OSB (SP3KWA - Odbiornik OSB - obrona Wizny),

  • SN0ENI (SP2PUT - maszyna szyfrująca ENIGMA - Pyry k. Warszawy, Bletchley Park).


     Dyplomy wydawane są wyłącznie w wersji elektronicznej. Warunkiem uzyskania jest przeprowadzenie co najmniej 3 łączności z jedną z wyżej wymienionych stacji, różniących się pasmem lub emisją, na dowolnych pasmach KF na CW, SSB, AM lub DIGI. Nie będą zaliczane łączności typu „cross band” i „cross mode”. Łącznie w akcji można zdobyć 7 dyplomów.

     Zgłoszenia należy wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

     Przyjmowanie zgłoszeń ostatecznie upływa po roku od zakończeniu akcji, w dniu 6 października 2018 roku.


Prezes SP OTC
Grzegorz Walichnowski
SP3CSD

English version

SN0NONE Special Event Station will operate from September 7th to October 6th 2017

The SP3KQV Amateur Radio Club will be active on the air using callsign SN0NONE part of the Military Communications Equipment Diploma.

Due to the decisive importance Polish cryptologists in the field of reconstruction of ENIGMA encrypting machine,which had influence the course of WW2 ... we honour Them organizing this diploma action.


The action is a history lesson about forgotten old military communications equipment, especially about the first Polish military radio stations of the interwar period, and to pay homage to the constructors and soldiers who used them during World War II

.

The diploma editor is SP OTC under the auspices of the Main Board of the Polish Amateur Radio Union /PZK/.

To achieve diploma every Ham has to establish QSO with the following stations from 01.09.2017 to 06.10.2017.

SN0NONE - (SP3KQV - Radio N1 - used during the Battle of Bzura)

SN0NTWO - (SP3LD - Radio N2 - Defense of Hel)

SN0RKD - (SP5WWL - Radio RKD - Defense of Warsaw)

SN0AP - (SP8ZBX - Radio AP - Battle of Mokra)

SN0BP - (SP2PMW - Radio BP - Defense of Westerplatte)

SN0OSB - (SP3KWA - OSB receiver - Defense of Wizna)

SN0ENI - (SP2PUT - ENIGMA machine - Pyry near Warsaw, Bletchley Park)

The condition to obtain is to make at least 3 QSO's, differing in band or emission (CW, SSB, AM or DIGI) from one of the stations listed above.


Cross-channel and cross-mode communications are not allowed. In total, you can earn 7 diplomas.

Applications should be sent to Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. before October 6th 2018.

QSL card via SP3KQV


RKD

Radiostacja RKD (Radiostacja Korespondencyjna Dywizji) pierwsza rodzima konstrukcja pracująca na falach średnich o mocy 6W opracowana w 1926roku,  na wyposażeniu Wojska Polskiego 1928r.

Nadajnik pracował w zakresie 1200-430 kHz  a odbiornik 1200-460 kHz. Rodzaj pracy CW i AM.

Zasięg  70km na CW i 10 km na AM. Radiostacje te były montowane również na samochodach Fiat 508 i motocyklach CWS M 111.

W latach 1928-1932 wyprodukowano  400 szt. oraz w wersji lotniczej RKL/D  200 szt.

rkd

Radiostacja N1

Radiostacja N1-  W 1935 roku Dowództwo Wojsk Łączności opracowało plan rozwoju łączności bezprzewodowej w ramach którego Państwowe Zakłady Tele i Radiotechniczne w Warszawie opracowały dwa prototypy radiostacji N1 i N2. Produkcja seryjna radiostacji N1 ruszyła w 1937 roku.

W latach 1937-1938 wyprodukowano  105szt, a w 1939roku 500 szt.  radiostacji N1.

Pracowała w zakresie 2250-6750Khz z mocą 21 W dla telegrafii i 7 W na AM.

Zasięg 20-50km na CW i 15-30 km na AM w   zależności od użytej anteny.

n1

Radiostacja ta została zniewolona przez Niemców i służyła w Wehrmachcie jako AQ2 do 1945roku.

aq2 1 

aq2 2

Radiostacja N2

n2

Radiostacja N2 pracowała w zakresie częstotliwości 2250-6750kHz w 180 kanałach, każdy o szerokości 25kHz. Zasięg przy antenie pionowej ok. 25km na telegrafii i 10-15km na fonii, przy antenie poziomej, 8 metrowej zasięgi te malały mniej więcej o połowę. Moc w antenie ok. 2 W przy pracy na fonii i 5W przy pracy telegrafią. Radiostacja wyposażona była w nadajnik 2 lampowy (oscylator o ciągłym przestrajaniu oraz wzmacniacz mocy), oraz dwa odbiorniki superheterodynowe 4 lampowe z regulowanym sprzężeniem zwrotnym na częstotliwości pośredniej. Drugi odbiornik przeznaczony był do współpracy z lotnictwem towarzyszącym. Zasilanie z prądnicy ręcznej (pobór mocy ok. 35 W), baterii anodowej 120 V oraz dwóch ogniw suchych 1,5 V. Antena to przewód 3,5 metrowy w wydrążonej tyczce bambusowej umocowanej w przechylnym uchwycie na pojeździe, przy czym w razie potrzeby można ją było przedłużyć łącząc z drugą taką tyczką o długości 2,5m, która zresztą używana była do odbioru w marszu. Transport: w piechocie dwukółka 1 konna (N2B), w kawalerii i artylerii dwuczłonowa taczanka 2 konna (N2T). Produkowana była też wersja samochodowa N2S.  W razie potrzeby można było wyjętą aparaturę przenosić pieszo. Do pracy na wysuniętym stanowisku obserwacyjnym radiostacja wyposażona była w "urządzenie rozmówcy" o wydłużonym połączeniu z aparaturą - kabel 200m. Zasięg 10-25km na CW i 10-5 km na AM w   zależności od użytej anteny.

Sprzęt radio i teletechniczny.

Radiostacje serii  A - AP

Radiostacje te były produkowane w Polskich Wojskowych Warsztatach Radiowych w Stanmore (Anglia). Konstruktorem urządzeń był inż. Tadeusz  Heftman , który  w oparciu o swoją przedwojenną konstrukcje radiostacji wywiadowczej  produkowanej dla Polskiego Wywiadu Wojskowego w warszawskiej firmie AVA , zaprojektował w 1940r. radiostacje typu A1, A2 i A3.  Radiostacje te w kraju nazywano Nelkami od skrótu imienia Anieli Skośkiewiczowej (Neli) . Urządzenia te miały pewne wady konstrukcyjne , poprawiono w późniejszych wersjach AP4 i  AP5 ( były to radiostacje telegraficzne z zasilaniem sieciowym 120,220,350V oraz  z pradnicy-350V) , w radiostacjach  tych częstotliwość  nadajnika była sterowana kwarcami, a częstotliwość  odbiornika była płynnie przestrajana. W związku z dużym zapotrzebowaniem ruchu oporu w krajach okupowanej Europy  produkowano radiostacje  oznaczone MR-2 do MR-3 w brytyjskich zakładach Monitor Radio  Stechford, Birmingham według polskiego projektu AP-4 i AP5.

a ap

Radiostacje serii B - BP

Radiostacje te były również produkowane w Polskich Wojskowych Warsztatach Radiowych w Stanmore (Anglia). Konstruktorem urządzeń inż. Tadeusz  Heftman. Były to radiostacje większej mocy zasilane sieciowo lub z baterii poprzez przetwornice wirujące. Pracowały emisją CW, w radiostacjach  tych częstotliwość  nadajnika była sterowana kwarcami, a częstotliwość  odbiornika była płynnie przestrajana. Pierwszy model miał oznaczenie B-1 powstał w 1942r odbiornik pracował w 2 zakresach( 4-8MHz i 8-15MHz ) moc nadajnika 15-30W , model oznaczony B-2 miał zmieniony  zakresem częstotliwości  . W 1943 roku opracowano nowszy model   BP-3 odbiornik pracował w 2 zakresach( 2-5MHz i 5-8MHz ) moc nadajnika zwiększono do 50W. Następne modele to BP-4  opracowany na przełomie 1943/1944 r. odbiornik pracował w 2 zakresach( 4-9MHz i 9-16MHz ) moc nadajnika 50W oraz BP-5 opracowany w połowie 1944r odbiornik pracował w 2 zakresach( 2-4MHz i 4-8MHz ) moc nadajnika 50W . Model BP-5 pracował emisjami CW i AM

b bp

Odbiornik serii OSB

Odbiorniki Sieciowo Bateryjne były produkowane w okupowanej Polsce w latach 1942-1943 przez Armie Krajową . Montaż odbiorników OSB odbywał się w lokalu przy ulicy Słupeckie 5 oraz w innej lokalizacji przez  ppor „Mrówkę ” ( Romuald  Gdula) i ppor „Zdzisława” (Zdzisława  Sokopp) którzy do momentu ich aresztowania w 1943r wyprodukowali  5 nadajników około 30 szt odbiorników.   Pracowały w zakresie od 3.5MHz  do 9 MHz. Produkowane w dwóch odmianach w zależności od  posiadanych podzespołów i różnych wersji obudowy. Wersja OSB II była wykorzystana do budowy radiostacji wraz  z nadajnikiem NSP III.

osb

Typ

Rodzaj aparatu

Czestotliwość

Typ odbioru

Sposób nadawania

Moc nadajnika

Zasilanie

A-1

NAD-ODB.

3,5-9,5Mc/s

 2 LAMP.REAKC.

KLUCZ (GRAFIA)

OKOŁO 15W

220V

A-2

NAD-ODB.

3,5-15 Mc/s

 2 LAMP.REAKC.

KLUCZ (GRAFIA)

OKOŁO 15W

220V

A-3

NAD-ODB.

2-8Mc/s

 2 LAMP.REAKC.

KLUCZ (GRAFIA)

OKOŁO 15W

220V

AP-4

NAD-ODB.

2-8Mc/s

 3 LAMP.REAKC.

KLUCZ (GRAFIA)

OKOŁO 15W

220V

AP5

NAD-ODB.

2-16Mc/s

 3 LAMP.REAKC.

KLUCZ (GRAFIA)

OKOŁO 15W

220V

BP-3

NAD-ODB.

2-8Mc/s

 4 LAMP. SUPER.

KLUCZ (GRAFIA)

OKOŁO 60W

220V

BP-4

NAD-ODB.

4-16Mc/s

 4 LAMP. SUPER.

KLUCZ (GRAFIA)

OKOŁO 60W

220V

BP-5

NAD-ODB.

2-8Mc/s

 4 LAMP. SUPER.

KLUCZ i MIKROFON (GRAFIA i FONIA)

OKOŁO 60W

220V

OP-3

ODB.

0,6-1,5Mc/s 2-12Mc/s

 4 LAMP. SUPER.

   

Bat

OP-3g

ODB. Z GŁOSŃ.

0,6-1,5Mc/s 2-12Mc/s

 4 LAMP. SUPER.

   

Bat

OSB'

ODB.

3,5-9Mc/s

3 LAMP.

   

100-220V/Bat

Opracował : Bogdan SP3LD

Źródła:  - „Żołnierze łączności walczącej Warszawy” - Kazimierz Malinowski 1983,

             - „Dziękuje wam rodacy” Polska Fundacja Kulturalna Londyn 1973,

             - „Wireless for the Warrior” Volume 4 Clandestine Radio Louis Meulstee 2004,

-  „Charakterystyka   techniczna specjalnego sprzętu radiokomunikacyjnego opracowana przez inż. T. Heftmana” Polski Instytut i Muzeum gen. Sikorskiego Londyn

-„Wielki Leksykon Uzbrojenia Wrzesień 1939 tom 40 Radiostacje Polowe „ -Roman Buja

-„Wybrane  zagadnienia łączności armii II Rzeczypospolitej”- Kwiecień 1997 – Instytut Polski i Muzeum im. Generała Sikorskiego

Maszyna szyfrująca „ENIGMA”

     Maszyna szyfrująco – deszyfrująca ENIGMA w okresie poprzedzającym II wojnę światową aż do jej zakończenia w 1945r. była używana przez wojsko, służby państwowe i wywiad hitlerowskich Niemiec. ENIGMA była urządzeniem elektromechanicznym umożliwiającym zastosowanie niezliczonej wydawałoby się ilości kombinacji. Prace prowadzone przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Głównego Wojska Polskiego już od 1932 r. sprawiły, że polscy matematycy: Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski byli pierwszymi, którym udało się poznać jej sekret. Miało to olbrzymie znaczenie dla czasu trwania i przebiegu działań wojennych. Jak oceniają to współcześni historycy, przez znajomość zamiarów wroga wojnę skrócono co najmniej o dwa lata i oszczędzono około 10 milionów istnień ludzkich. Trzeba pamiętać, że wprowadzenie przez nazistów do walki na masową skalę najnowszych technologii daleko wyprzedzających technikę aliantów, w tym rakiet V2, odrzutowych myśliwców Me262, niewidzialnych samolotów tzw. „stelth” oraz broni jądrowej miałoby niewyobrażalnie groźny wpływ na przyszłość świata. Wysiłek polskich i brytyjskich kryptologów temu zapobiegł.

Opracował Andrzej SP2CA.

Żródło i więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Enigma

Enigma

 

SN0NONE, SN0NTWO,SN0RKD, SN0ENI,SN0OSB,SN0AP,SB0BP Graduation action “Military Communication Equipment “organized by OLD TIMER CLUB SP with the participation of the Polish Amateur Radio Union and the National Defense League it is  completed now . We want let you that’s More than 8700 stations from Poland and abroad participated in the campaign. In addition, stations that have met the conditions and obtained at least 6 diplomas receive a Diploma in Military Communications Equipment. The stations from the outside Polish Land can apply for a diploma for establishing at least one communication with the organizer stations. For non-SP stations the diploma is issued in English. All diplomas are available for download at https://logsp.pzk.org.pl/index.php?page=award.html&id=10 in pdf format. The organizers says  Thank you so much for participating in the action and I hope see you all on the future.

Дипломная программа „Оборудование военной связи” учереждена Oldtimers' Club (SP-OTC) при участии Польского Клуба Радиолюбителей (PZK) закончена. В программе проведено около 8700 радиосвязей с польскими и заграничными радиостанциями. Станции, которым удалось получить минимум 6 дипломов и выполнить условия диплома дополнительно получают диплом "Оборудование военной связи". Заграничные станции могут получить диплом за проведение минимум одной связи с радиостанциями организатора.

Для радиолюбителей с заграницы выдаётса диплом на английском языке. Все дипломы доступны на сайте в электронной версии, в формате pdf.

- TRX N2 (SN0NTWO): https://logsp.pzk.org.pl/index.php?page=award.html&id=10

Организаторы дипломной программы выражают благодарность всем участником.

sn0none0001

 


Dyplomy

.: SP50KQV :.

!!! SP50KQV !!!

W TYM ROKU PRZYPADA 50 ROCZNICA NASZEGO KLUBU

KILKA INFORMACJI ZNADUJE SIĘ TUTAJ: Klub || Start -> Historia Klubu

Akcja „Zniszczenie Kalisza 1914” - dyplomy

Wyniki akcji i dyplomy do pobrania

AkcjaKalisz1914

Liga Obrony Kraju

LigaObronyKraju

Polski Związek Krótkofalowców

logo kalisz

Kalisz

logo kalisz

Uniwersytet Kaliski

Uniwerystet Kaliski

OT 27 Oddział Terenowy PZK

OT27 pzk